Bilinmeyenler (Sıkça Sorulan Sorular)

BALKAN Kuru Temizleme ve Halı Yıkama Firması olarak sizlerin merak ettiği soruları cevaplamaya çalıştık.Aklınıza takılan sorular, öneriler ve talepleriniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Merak Edilenler?

Kuru temizleme, ismine rağmen kuru olarak yapılan bir işlem değildir. Yapılan temizleme işleminin kuru olarak tanımlanması işlem sırasında kullanılan sıvıların neredeyse hiç su içermemesinden kaynaklanır.Giysilerin ve tekstil ürünlerinin uzun ömürlü olması için kumaşların renk, kalite ve apresini bozmayan solventlerle , özel makineler kullanılarak yapılan temizleme işlemine 'Kuru Temizleme' denir.

 • Leke oluşur oluşmaz bekletmeden ve müdahale etmeden kuru temizlemeye getirin.Uzun süre kalan lekelerin çıkması imkansızlaşır.
 • Giysilerinizle deodorant, parfüm ve anti-perspirantların temasını engelleyin.Bu ürünlerin yapısındaki alkol vb. maddeler giysinin kumaşının yapı ve rengini bozabilir.
 • Aşırı terlemeden korunun. Çünkü ter özellikle ipek keten gibi kumaşlarda sorun yaratır.
 • Özellikle ipek, keten, yün gibi doğal liflerden oluşan giysilerinizde lekeyi asla ovarak, çitileyerek ve su ile çıkarmaya çalışmayın.
 • Temiz kıyafetlerinizi dolaba yerleştirirken plastik koruyucular kullanmayın.
 • Çift (takım) kullandığınız giysileri aynı sayıda ve aynı yerlerde yıkayın.
 • Lekelenen giysiler için dünyada en etkili çözüm; ön leke çıkarma müdahelesinin yapıldığı kuru temizleme işlemidir. Lekeler için zamanında müdahele edilmemesi veya internette kimin yazdığı dahi belli olmayan tavsiyelerle ve tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi maddelerle yapılan deneme yanılma müdaheleleri lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir. BALKAN Kuru Temizleme olarak tecrübemiz ve kaliteli işçiliğimizle lekeleri tanımladıktan sonra profesyonel leke çıkarıcılar kullanılarak müdahale ederiz ve lekeyi tamamen yok ederiz.

  Bütün dokumalar (doğal ya da sentetik), birbiriyle dokunan farklı tekstillerden yapılmıştır. Bu dokular, doğal olarak biçim açısından farklıdır. Bir kumaş yıkandığında, su ve ısının birlikte etkisiyle dokuları gevşetir ve doğal biçim ve konumlarına kavuşturur. Kumaş kuruduğunda, dokular sertleşir ve ters biçimler ve konumlara bürünürler.

  Ütüler, dokuları eski hallerine getirmek için ütü tabanı aracılığıyla ısı ve basınç kullanırlar: ya kırışıklıkları yok ederek ya da biçimlendirerek. Buharlı ütülerin ek bir avantajı, buharın kurumadan önce tekstil dokularını gevşeterek daha etkili ve kolay biçimde ütü yapılabilmesidir.

  Öncelikle tam donanımlı Halı Toz Alma Makinası ile halılarınızın tozu alınır. Tozu alınan halılar fırçalı son model otomatik halı yıkama makinası ile titiz bir şekilde yıkanır.Sonraki aşama halılarınızın kurutma işlemi yapılmaktadır. Halılarınız asılarak doğal şekilde kuruması sağlanmaktadır. Nemli kalan kısım olmaması için kapalı kurutma alanımızda kurutulur. Kuruyan halılarınızın son leke kontrolü yapılır ve özel hav alma makinası ile kalan toz,kıl vb. şeyleri çeker. En son işlem olarak da güzel bir şekilde paketlenerek müşteriye teslim edilir.Paketleme esnasında kullandığımız torba sadece taşıma amaçlıdır. Saklama için kullanılamaz!